Hotellen som får radikal makeover
Kommunfullmäktige i San Bartolomé de Tirajana har godkänt projekt för modernisering av ett hotell och två lägenhetshotell i Playa del Inglés.
Projekten har en sammanlagd, beräknad kostnad av 5,2 miljoner euro, meddelar kommunen i ett pressmeddelande denna vecka.
Projekt 1
Hotel Sáhara Playa ska investera 2 259 000 euro.
Hotellet har 38 rum med 76 sängplatser. Rum, badrum, reception, bufférestaurang och gemensamma utrymmen ska totalrenoveras. El- och rörsystem ska uppdateras och effektiviseras.
Fasaden ska utrustas med ett mer energieffektivt ventilationssystem.
Projekt 2
Apartamentos Royal Playa ska använda 1 452 000 euro till' förnyelsen.
Det finns 29 bostadsenheter med 87 sängplatser. Lägenhetshotellet ska moderniseras till den grad att det kommer att kvalificeras för en uppgradering till högre standard.
Alla rum, trappor, hallar och andra gemensamma utrymmen samt fasaden ska renoveras, och fasaden får ett nytt ventilationssystem.
Projekt 3
Apartamentos Salmón Playa ska använda 1 563 000 på en renovering med fokus på ankomst och fasader. Lägenheterna ska också totalrenoveras.
En utvändig hiss för personer med nedsatt rörlighet ska installeras. Fasaden ska renoveras och få ett nytt ventilationssystem, och byggnaden ska bli mer energieffektiv.
Denna anläggning har också 29 lägenheter med 87 sängplatser.
210 projekt godkända
Över 210 bygg- och renoveringsprojekt till ett värde av 220 miljoner euro har godkänts av kommunen under de senaste två åren, understryks det i pressmeddelandet.
På kommunens lista över renoverade hotell finns bland annat Hotel Rondo, Hotel Beach Club, Apartamentos Jardín del Sol och ett lägenhetshotell i Bahía Feliz.
Översättning från Canariajournalen.no: ThomasNilsson thomas.nilsson@canariajournalen.se
Bli en privat sponsor du också! Canariajournalen har valt att ha allt innehåll utanför betalväggar och finansierar sin drift med annonser och privata sponsorer, utan prenumeration eller pressstöd. Det kostar pengar att driva kvalitetsjournalistik, och du kan hjälpa oss att bli ännu bättre: Bli sponsor, Vipps eller Swish en valfri slant pengar: Vipps: 95 74 94 69. Swish: 070 2314 263. Tack på förhand för ditt stöd !