Polisen grep människosmugglare
Spansk nationell polis på Kanarieön Fuerteventura har gripit tre människosmugglare efter att en gummibåt med 43 passagerare anlände till ön.
De tre var med i båten och misstänks för att ha underlättat oregelbunden invandring med stor risk för människors liv.
Starkt överlastad
Den sju meter långa gummibåten som användes överfarten från Afrika var starkt överlastad och saknade all obligatorisk utrustning, såsom belysning, kommunikationsutrustning och flytvästar, uppger polisen.
Det hade heller inte tagits med mat och vatten till passagerarna.
Måste ösa för livet
Överfarten skedde under särskilt farliga väderförhållanden och med dålig sikt.
Passagerarna blev nedkylda och uttorkade.
Båten började ta in vatten, och passagerarna var tvungna att ösa kontinuerligt i över åtta timmar i sträck för att hålla den flytande.
Fördelade uppgifter ombord
Utredningen startade den 5 april i år efter att sjöräddningstjänsten upptäckte en gummibåt med immigranter som drev i farvatten nära Fuerteventura.
Polisen kom fram till att fartyget hade avgått från Afrika den 4 april. De fick bekräftat att de misstänkta arbetade koordinerat och hade var och en sina tilldelade uppgifter under överfarten.
En person styrde båten, en annan tog hand om navigeringen med utrustning för geolokalisering och övervakade passagerarna, och den tredje såg till och påfyllde bränslet. Polisen hämtade in vittnesmål och har audiovisuella bevis.
De misstänkta arresterades den 9 april i Puerto del Rosario och blev beordrade häktade av en domare. De misstänkta är åtalade för brott mot utländska medborgares rättigheter.
Stor nedgång
Den oregelbundna invandringen sjövägen till Kanarieöarna har minskat med över 80 procent under perioden från 1 januari till 15 april jämfört med samma period förra året, enligt en rapport från det spanska inrikesdepartementet.
Det anlände 22 småbåtar med 2097 passagerare. Under samma period förra året anlände 166 båtar med 8418 passagerare.
Översättning från Canariajournalen.no: ThomasNilsson thomas.nilsson@canariajournalen.se
Bli en privat sponsor du också! Canariajournalen har valt att ha allt innehåll utanför betalväggar och finansierar sin drift med annonser och privata sponsorer, utan prenumeration eller pressstöd. Det kostar pengar att driva kvalitetsjournalistik, och du kan hjälpa oss att bli ännu bättre: Bli sponsor, Vipps eller Swish en valfri slant pengar: Vipps: 95 74 94 69. Swish: 070 2314 263. Tack på förhand för ditt stöd !