40 miljoner satsas på att rädda ödlor

Kanarieöarnas regering aktiverar en plan på nära 40 miljoner svenska kronor för att rädda de inhemska jätteödlorna på Teneriffa och El Hierro från att dö ut.

Kjempeøgle på Kanariøyene

Kanarieöarna El Hierro, La Gomera, Gran Canaria och Teneriffa har var sin inhemsk art av jätteödlor.

3,7 miljoner euro, eller drygt 39 800 000 svenska kronor, ska användas för att säkerställa att de två arterna av jätteödlor, Gallotia intermedia på Teneriffa och Gallotia simonyi på El Hierro, överlever på lång sikt, uppger regeringen i ett pressmeddelande den här veckan.

Här lever de

På El Hierro finns ödlorna nu mestadels endast på Tibataje-klipporna.

Teneriffas jätteödlor finns i klippområden i Teno och Guaza, i områden som utgör mindre än en procent av den ursprungliga storleken.

Räddningsplanen

Bevaringsplanen beskriver en rad åtgärder. Bland annat kontroll av invasiva arter, som är huvudanledningen till att beståndet minskar.

Bestånden ska stärkas genom att fånga in och avla ödlor, samt genom att etablera nya, trygga habitat. Vetenskaplig forskning ska bedrivas för att bättre förstå biologin.

Dessutom ska kampanjer riktade mot invånare och turister genomföras.

Flera faser

Bevaringsprogrammen på de två öarna ska genomföras i olika faser. I den första fasen, som ska pågå i fem år, ska huvudåtgärderna sättas i verket.

Därefter ska resultaten utvärderas, och åtgärderna justeras tills målet om att bevara arterna är säkrat.

Regeringen betonar att arternas överlevnad både är en miljöfråga och en viktig symbolfråga för öarnas ekologiska balans.

Om jättelödlorna

Inhemska ödlor finns på Teneriffa, El Hierro, Gran Canaria och La Gomera.

Kanske lite skrämmande, men helt ofarliga för människor. (Arkivbild)

De olika arterna kan bli från 40 till 80 centimeter långa, och de största finns på Gran Canaria.

Översättning från Canariajournalen.no: ThomasNilsson thomas.nilsson@canariajournalen.se

Bli en privat sponsor du också! Canariajournalen har valt att ha allt innehåll utanför betalväggar och finansierar sin drift med annonser och privata sponsorer, utan prenumeration eller pressstöd. Det kostar pengar att driva kvalitetsjournalistik, och du kan hjälpa oss att bli ännu bättre: Bli sponsor, Vipps eller Swish en valfri slant pengar: Vipps: 95 74 94 69. Swish: 070 2314 263. Tack på förhand för ditt stöd !