Varning för höga vågor på alla Kanarieöarna

Ett varningsmeddelande för stormigt hav och höga vågor på alla Kanarieöarna från och med onsdag har utfärdats av Kanarieöarnas direktorat för säkerhet och beredskap.

Farevarsel for bølger på Kanariøyene.

Varning för höga vågor gäller Kanarieöarnas gulmarkerade områden.

Varningsmeddelandet gäller från klockan åtta på morgonen.

Bakgrunden till varningen är väderprognosen från Spaniens nationella meteorologiska institut och andra tillgängliga källor, uppges det i meddelandet.

En beredskapsplan för meteorologiska fenomen som kan påverka allmänheten är aktiverad.

Vågorna kan bli upp till fyra meter höga, och dyningarna från nord-nordväst kan nå tre meter i höjd, med ett tidsintervall på 16–18 sekunder.

Nordostlig vind med styrka upp till 7 (hård kuling) är rapporterad i havsområdena mellan Gomera och Teneriffa samt mellan Teneriffa och Gran Canaria, och styrka 5–6 i andra områden.

Det är särskilt väst-, nord- och nordvästkusten som den här gången utsätts för vind och vågor.

Tidvattnet förväntas bli mycket kraftigt längs kustområdena.

Folk uppmanas att följa råden för självskydd från Direktoratet för säkerhet och beredskap.

Översättning från Canariajournalen.no: ThomasNilsson thomas.nilsson@canariajournalen.se

Bli en privat sponsor du också! Canariajournalen har valt att ha allt innehåll utanför betalväggar och finansierar sin drift med annonser och privata sponsorer, utan prenumeration eller pressstöd. Det kostar pengar att driva kvalitetsjournalistik, och du kan hjälpa oss att bli ännu bättre: Bli sponsor, Vipps eller Swish en valfri slant pengar: Vipps: 95 74 94 69. Swish: 070 2314 263. Tack på förhand för ditt stöd !