Badförbudet upphävt på Mogáns stränder

Turistkommunen Mogán i sydvästra Gran Canaria har upphävt badförbudet på alla badstränder.

Grønt flagg på stranda betyr gode badeforhold.

Äntligen, den gröna flaggan.

Det bekräftade borgmästaren, Onalia Bueno på måndagen.

Förbudet infördes på grund av föroreningar i havet som totalt har lett till badförbud vid över 20 stränder längs Gran Canarias kust från öst till sydväst.

Mogán kommun har aldrig tidigare tvingats stänga alla stränder för bad under en hel vecka.

Kommunen uppskattar att man förlorade tolv procent av intäkterna från uthyrning av solstolar och parasoller på grund av badförbudet.

Borgmästaren meddelade förra veckan att kommunens juridiska avdelning undersöker om det kan bli aktuellt att gå till domstol på grund av förlusten.

Källan och orsaken till föroreningen är fortfarande under utredning, och misstanken riktas mot utsläpp från fiskeodling.

Översättning från Canariajournalen.no: ThomasNilsson thomas.nilsson@canariajournalen.se

Bli en privat sponsor du också! Canariajournalen har valt att ha allt innehåll utanför betalväggar och finansierar sin drift med annonser och privata sponsorer, utan prenumeration eller pressstöd. Det kostar pengar att driva kvalitetsjournalistik, och du kan hjälpa oss att bli ännu bättre: Bli sponsor, Vipps eller Swish en valfri slant pengar: Vipps: 95 74 94 69. Swish: 070 2314 263. Tack på förhand för ditt stöd !