Turistområden hotas av ockupation
Under stora demonstationer på söndagen mot hänsynslös massturism på Kanarieöarna, hotade arrangörerna med att de kommer att gå hårdare till verket nästa gång.
Demonstranterna läste upp ett manifest där det bland annat sades: "En ny fas av kampen börjar" som blir mer "direkt och obehaglig för dem som ignorerar de folkliga protesterna".
Ockupation av turistområden och bojkott av offentliga arrangemang nämndes som exempel.
Därmed kan turister som semestrar på Kanarieöarna bli direkt drabbade.
Tiotusentals protesterade
Ungefär 20 000 människor demonstrerade i sju städer på Kanarieöarna och åtta städer på det spanska fastlandet och i Tyskland söndag den 18 maj.
I Santa Cruz de Tenerife samlades demonstrationen cirka 9000 människor, i Las Palmas på Gran Canaria cirka 5500, och i Arrecife på Lanzarote också tusentals, enligt polisens uppskattning.
Många samlades också på öarna Fuerteventura, La Gomera, La Palma och El Hierro.
Dessutom demonstrerades det i Granada, Valencia, Barcelona, Madrid, Bilbao, Iruña och Galicien på det spanska fastlandet, samt i Berlin i Tyskland.
Demonstration nummer tre
Plattformen och folk-rörelsen "Canarias tiene un Limite" ("Kanarieöarna har en gräns") arrangerade demonstrationerna, precis som de gjorde två gånger tidigare förra våren och hösten.
Vid demonstrationerna den 20:e april förra året dök så många människor upp att det rapporterades i media över hela världen.
Proteströrelsen betonade denna gång problem som bristande tillgång till bostäder, den låga lönenivån på Kanarieöarna, behovet av bättre arbetsvillkor, samt nedskärningar och överbelastning av naturen.
De två platserna dit flest människor kom var Plaza Weyler i Santa Cruz de Tenerife och platsen framför Alfredo Kraus-auditoriet vid de norra ändarna av Canteras-stranden i Las Palmas.
Demonstranterna marscherade i gula tröjor längs strandpromenaden hela vägen till andra änden av den långa stranden i Las Palmas.
Detta är några av slagorden som skreks:
"Den biologiska mångfalden på Kanarieöarna har också en gräns".
"Ekoskatt nu".
"Politiker, respektera Kanarieöarna".
"Mindre cement och mer fundament".
"Var är pengarna från turismen?"
Många turister, men mycket fattigdom
- Det är något som inte stämmer när en tredjedel av befolkningen på 2,2 miljoner människor riskerar fattigdom och social utestängning, samtidigt som ögruppen besöks av 18 miljoner turister på ett år, säger Sergio Marrero, vice ordförande i intressegruppen Fundacion Telesforo Bravo Islas Canarias i ett uttalande.
- Kanarieöarnas regering måste börja fatta beslut för att åtgärda problemen, för det är den som har makten att göra det, slår han fast.
"Folkets krav ignoreras"
Rubén Pérez, talesperson för intressegruppen Salavar La Tejita, säger till nyhetsbyrån Efe att de kräver ett stopp för storskaliga urbana utvecklingsprojekt som förstör mycket känsliga platser, efter gruppens mening.
Pérez kräver att invånarnas rätt att leva med värdighet på Kanarieöarna måste ställas före turisternas rättigheter.
- Efter ett år av protester har Kanarieöarnas regering och arbetsgivarorganisationer fortsatt att ignorera kraven kopplade till överturism och naturområden, eller problemen orsakade av semesterbostäder, säger en talesperson för miljöskyddsgruppen Ben Magec-Ecologistas en Acción, Noelia Sánchez, till Efe.
I kommuner där det finns en hög andel semesterbostäder, som La Oliva på Fuerteventura, där runt 40 procent av den totala bostadsbeståndet är semesterbostäder, tvingas folk att leva i husvagnar, husbilar, bilar och containrar, påpekar demonstranterna.
De kräver att det inrättas en lag som begränsar semesterbostäder.
De kräver också offentlig förvaltning av vattenresurserna.
Man påpekar att det måste finnas vatten till befolkningen så länge det finns vatten till pooler för turister och till tio golfbanor.
Ett annat krav är att olagliga hotell, bland annat ett som ligger i Los Coralillos på Fuerteventura, måste rivas.
Social och ekonomisk kris
I manifestet står det att demonstranterna är emot den "nuvarande ohållbara ekonomiska modellen, baserad på okontrollerad masseturism och dess konsekvenser, både territoriella och sociala, som genererar spekulation, ojämlikhet och osäkerhet för anställda, och gör det svårt att få tillgång till bostad".
Dessutom hävdas det att institutionerna fortsätter att manipulera och stödja regressiva regleringar som fördjupar den sociala och ekonomiska krisen, såsom den nya tomtlagen.
Översättning från Canariajournalen.no: ThomasNilsson thomas.nilsson@canariajournalen.se
Bli en privat sponsor du också! Canariajournalen har valt att ha allt innehåll utanför betalväggar och finansierar sin drift med annonser och privata sponsorer, utan prenumeration eller pressstöd. Det kostar pengar att driva kvalitetsjournalistik, och du kan hjälpa oss att bli ännu bättre: Bli sponsor, Vipps eller Swish en valfri slant pengar: Vipps: 95 74 94 69. Swish: 070 2314 263. Tack på förhand för ditt stöd !