ANNONSE
Las Palmas de Gran Canaria
+22°C
Partly Sunny
Santa Cruz de Tenerife
+23°C
Partly Sunny
PUBLISERT 06. OKTOBER 2017
Fem glade ildsjeler i Skandinaviska klubben i San Agustín ønsker gamle og nye medlemmer velkommen foran oppslagstavlen med klubbens mange aktiviteter: Ingalill Ahlqvist,  Solweig Lansgård, Margaretha Kristoffersson, Lars Ehnbom, og Johnny Holmen. Foto: Hugo Ryvik
Fem glade ildsjeler i Skandinaviska klubben i San Agustín ønsker gamle og nye medlemmer velkommen foran oppslagstavlen med klubbens mange aktiviteter: Ingalill Ahlqvist, Solweig Lansgård, Margaretha Kristoffersson, Lars Ehnbom, og Johnny Holmen. Foto: Hugo Ryvik

Skandinaviska klubben klinker til med flere nye aktiviteter denne sesongen

Skandinaviska klubben på Gran Canaria kan i år klubben skilte med flere nye aktiviteter som fotballreiser, "gubbröra", "tjejmys" og skrivekurs, og vil gjerne ha flere yngre medlemmer.

Skandinaviska klubben slår till med flera nya aktiviteter denna säsong

ANNONSE

Skandinaviska klubben

Skandinaviska klubben i San Agustin, Gran Canaria. Foto: Hugo Ryvik

De store vinduene langs fasaden i San Agustin har fått påmontert nye markiser foran denne sesongen som gjør at solen ikke gjør det så hett på innsiden.

Skandinaviska klubben.

Skandinaviska klubben på Facebook.

Skandinaviska klubben er en kulturell, upolitisk og ideell forening for skandinaver på Gran Canaria som er basert på frivillig innsats. En overveiende andel av medlemmene er svenske, men det fins også en del norske og danske medlemmer.

Hovedsetet er i Las Palmas, og for sørsiden av Gran Canaria fins det en avdeling i San Agustin. Begge steder åpnet dørene for årets sesong 2. oktober.

– Her i San Agustin har vi hatt en økning av medlemstallet de siste årene, og nå har vi cirka 400 medlemmer, sier Solweig Lansgård, som er aktivitetssamordner i klubben.

Nye aktiviteter kan friste yngre medlemmer

Klubben har fått ord på seg for å være en pensjonistklubb, i og med at mange av medlemmene er gamle. Lansgård er imidlertid opptatt av å få med flere yngre skandinaver også.

– Det krever at vi har aktiviteter som kan tiltrekke seg yngre mennesker, og at det er yngre som kan stille opp for å drive disse aktivitetene, sier hun.

Fotballreiser til La Liga-kamper i Las Palmas

Fotballreiser kan være en slik aktivitet. Klubben har forhåndsbestilt 20 plasser på hjemmekampene til fotballaget UD Las Palmas denne sesongen.

Las Palmas spiller i spansk toppdivisjon mot kjente storlag som Barcelona og Real Madrid, så her er det muligheter for å se fotball på europeisk toppnivå med verdensstjerner på banen.

Mandag den 16. oktober arrangeres den første fotballreisen. Da spiller Las Palmas mot Celta.

Nytt skrivekurs

Skrivekurs kan også være en aktivitet som tiltrekker yngre medlemmer. Det arrangeres i San Agustin og er rettet både mot folk som ikke har drevet med skriving før, og mot folk som har skrevet tidligere. Hver enkelt skriver ut ifra sitt ståsted.

Skrivekurset skal gå fem ganger med start 14. november. Kurset skal ledes av Kajsa Öberg som er utdannet skrivepedagog.

Mannekvelder og kvinnekvelder

På gubbröran i San Agustin er det meningen at klubbens mannlige medlemmer, både de eldre og de yngre, skal innta kjøkkenet og lage seg et godt måltid som de nyter sammen i hyggelig lag der mannfolkpraten kan gå fritt, og med aktiviteter som gubbegjengen selv velger fritt.

Tjejmys er samme opplegg, men for kvinner. Den første den første gubbröran (gubbetreff) uten innblanding av kvinner arrangeres 27. oktober i San Agustín, og den første tjejmysen (jentetreff) uten innblanding av menn  17. november i San Agustín. Deretter arrangeres disse aktivitetene stort sett en gang i måneden.

I Las Palmas er også en mannefri aktivitet en av årets nyheter, "Mingel för damer", som starter onsdag 11. oktober.

En annen nyhet i år er fast strandpromenade fra San Agustin til Maspalomas hver fredag fra 3. november.

– Medlemmene pleier å få ideer til nye aktiviteter i løpet av sesongen i tillegg til de som allerede står på agendaen, forteller Lansgård.

Aktiviteter i fleng hver dag

I tillegg til disse nyhetene fortsetter den svært vitale klubben med faste og særskilte arrangementer hver eneste dag i uken både i San Agustin og Las Palmas.

Det kan nevne i fleng bridge, boule, yoga, spanskkkurs, lesesirkel, gymnastikk, bowling, café, minigolf, sjakk, poker, matlaging, promenader, rekeaften, diverse foredrag, musikkvelder, diverse utflukter, konsertreiser, fjellvandringer, kunstvandringer, utstillinger, filmkvelder, barneteater, spørrekonkurranser, vinsmaking, livredningskurs, strandfest, handlereiser, håndarbeid, trivselskvelder Lucia-færing og julebord.

Åpen uke i november

Fra den 4. til den 12. november arrangerer Skandinaviska klubben i San Agustin åpen uke. Caféenm biblioteket og ekspedisjonen har åpent fra mandag til fredag fra 10 til 13 der alle som vil kan besøke klubben og prøve forskjellige aktiviteter til en spesialpris. Enkelte arrangement er også gratis.

Samme uke er det i tillegg til faste aktiviteter en vernissage med kunstneren Micke Micce Rylander, en vingårdsutflukt arrangeres og det er hageutstilling.

Søndagene den 5. og 12. november og 3. desember er det informasjonsmøter for nysgjerrige og nye medlemmer i San Agustín klokken 19-20. Ingen forhåndspåmelding kreves.

I klubblokalene fins det også bibliotek der medlemmene kan låne bøker og filmer og tilgang til gratis wifi (trådløs tilkobling til internett). Klubben gir også ut nyhetsmagasinet Palmbladet tre ganger i året med artikler, nyttig informasjon og oversikt over aktiviteter.

Klubbens historie

Allerede tidlig på 1960-tallet fantes det en svensk klubb i Las Palmas. Skandinaviska klubben fortsatte denne virksomheten da denne ble dannet i 1965. Pioneren startet svensk skole og svensk, kirkelig forsamling.

Klubben lånte et lite klubblokaler gratis de første årene. Senere ble et lokale med ekspedisjon og leserom leid i Calle Pascual i Las Palmas.

Klubbens vedtekter ble godkjent av øyrådet på Gran Canaria 4. oktober 1973, mens Franco fortsatt styrte landet. Samme år fikk klubben tillatelse fra de spanske myndighetene til å gjennomføre såkalte foreningsflyvninger. Det vil si at de kunne chartre fly direkte fra flyselskapene.

Disse flyvningene fra Sverige til Gran Canaria ble svært populære og førte til at klubben bygde opp en solid økonomi. Det gjorde det mulig å kjøpe egne lokaler i Manuel Gonzales Martin-gaten i Las Palmas i 1977, hvor hovedsetet fortsatt ligger.

Romslig i San Agustín

Senere ble avdelingen i San Agustin opprettet. Der leier klubben romslige lokaler med uteplass i turistanlegget Monte Rojo, og driver virksomheten fra oktober til april hver sesong.

Les også

Svenskarnas räddare i nöden går i pension

Odd Are Tveit er utnevnt til Norges nye konsul på Gran Canaria

Norges nye ambassadør til Spania er på sitt første offisielle besøk på Kanariøyene

ANNONSE

Stephen Brandt-Hansen og Bjørn W.W. Jørgensen spiller i Argüineguin

24.10.2019 18:00 - 24.10.2019 20:00

Stephen Brandt-Hansen og Bjørn W.W. Jørgensen åpner høstes konsertsesong på Sjømannskirken i Arguineguin
ANNONSE

En komplett ferieøy

Gran Canaria byr på dramatisk og vakker natur, interessante fortidsminner, spennende arkitektur og trivelige bymiljøer.

Yrende kulturliv

Den musikk- og kulturinteresserte har mye å glede seg over på Gran Canaria. Nesten hver dag er det konserter, opptredener og utstillinger et eller annet sted på øya.

ANNONSE

Utsøkte råvarer

Gode råvarer, originale oppskrifter og smakrike retter preger matkulturen på Gran Canaria. Flere retter er enkel, god og næringsrik husmannskost.

ANNONSER
ANNONSE